GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 14842070
*
nr 1484 2070
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Skål, med blomstervas, Neapel, Gefle. Diameter: 31 cm. Höjd: 27 cm
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 20:37:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/8 01:05:01
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy blomstervas blomvas gefle italien italienskt motiv keramik neapel skål svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker sverige vesuvius
-
7085 Bonbonjär
+ skål, Böhmen. Höjd: 12-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:53
-
7106 Karpskål
Kina, Porslin, 1900-tal, Dia 58. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52
-
2044 Matservisdelar
6 delar, Bibi Breger (f. 1927), Sverige. Gustavsbe..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
20 maj kl 19:13
-
2043 Servisdelar
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, 3 delar..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
20 maj kl 20:56
-
7421 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55
-
2022 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
20 maj kl 19:34
*
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Retro
Läs mer om Arthur Percy
nr 1484 2070
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Skål, med blomstervas, Neapel, Gefle. Diameter: 31 cm. Höjd: 27 cm
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/8 01:05:01 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm KÃ¥ge, Lisa Larson, St ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk mÃ¥lare och formgivare född i Vickleby pÃ¥ Öland 1886, död 1976.Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy blomstervas blomvas gefle italien italienskt motiv keramik neapel skål svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker sverige vesuvius
-
7085 Bonbonjär
+ skål, Böhmen. Höjd: 12-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:53 -
7106 Karpskål
Kina, Porslin, 1900-tal, Dia 58. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52 -
2044 Matservisdelar
6 delar, Bibi Breger (f. 1927), Sverige. Gustavsbe..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
20 maj kl 19:13
-
2043 Servisdelar
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, 3 delar..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
20 maj kl 20:56 -
7421 Skål
Äggskalsporslin, Kina. Höjd: 8 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55 -
2022 Skål
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
20 maj kl 19:34